Kultúrák közötti kommunikáció

2019. május 30., csütörtök, 15:00

Kultúrák közötti kommunikáció

Hogyan oldhatjuk fel az eltérő kultúrák közötti durva félreértéseket?

Egyértelmű, hogy a XXI. század kulturálisan és etnikailag fokozottan keveredő társadalmaiban egyre gyakrabban megtapasztalható feszültségek óriási felelősséget rónak az emberek vezetésével foglalkozó szakemberekre.

Az előadás a szociál- és az evolúciós pszichológia eredményeit felhasználva vezeti le a xenofóbia kialakulását. Megvizsgálja, mennyire fontos a saját kultúra gyökereinek ismerete, hogy annak tagjai ne kényszerüljenek önbizonytalanságukban idealizálni kultúrájukat, hiszen akkor képtelenek meg- és belátni saját negatív tulajdonságaikat.

A humántudomány minden feltétellel rendelkezik, hogy hatékonyan hozzájáruljon a különböző kultúrák békés együttélésének lehetővé tételéhez. Olyan emberképet tud kialakítani, ami az eltérő gondolkodású és viselkedésű másikban is az embert látja, akinek keblében épp úgy szív dobog, akkor is, ha a legkevésbé sem értünk egyet a másik világnézetével, értékítéleteivel, viselkedésével. Megvizsgáljuk azt is, hogyan serkenthetjük a kreativitást.

A gyakorlat bemutatására az előadó azokból a személyes kihívásokból merít, amelyeket széles nemzetközi pályafutása során a legkülönbözőbb kulturális keretek között volt alkalma megtapasztalni.

Kultúrák közötti kommunikáció

Címkék: , , ,

Előadók

Dr. Andreas Héjj

Dr. Héjj Andreas evolúciós pszichológus, a Müncheni Ludwig-Maximilians és a Pécsi Tudományegyetem professzora. A szépség, a vonzalom és a szerelem kialakulásának feltételeit a világ számos kultúrájában tanulmányozta. Nyugat-Afrikában nőtt föl. Különösen érdekli az ún. hagyományos társadalmakban gyakorolt beavatás, amelybe Pápua Új Guineában, a Mikronéz Szigetvilágban és Ecuadorban volt alkalma betekintést nyerni.